Edit Content
Click on the Edit Content button to edit/add the content.
Kolajen (Collagen) Nedir? Faydaları Nelerdir?

Kolajen, bedenin bağ dokularındaki en önemli proteinlerden biridir. Tüm canlı dokuları bir arada tutar ve cildin, kıkırdağın ve kemiklerin bütünlüğünü, elastikliğini ve yenilenmesini sağlar. Yaş veya çevresel faktörlere bağlı olarak zamanla vücuttaki kolajen üretimi azalır ve dışarıdan takviyeye ihtiyaç duyulur.
Kolajen, yaşlanma karşıtı (anti-aging) özelliği ile bilinen bir proteindir ve insan vücudunda bulunan protein içeriğinin yüzde 30’unu temsil eder.

Yaşlandığımızda…

Vücudumuzdaki kolajen üretimi 20’li yaşlarımızda maksimum seviyeye ulaşır ve ilerleyen yaşlarda, vücudun kolajen üretimi azalmaya başlar.
Bu azalma, tüm bağ dokularında kademeli bir kolajen lif bozulmasına yol açar.
Deri hücreleri daha az aktif hale geldiğinde, cilt sıkılığını ve yapısını sağlayan kolajen bağlantı yıkılır. Cilt kuru kalır ve incelir. Ayrıca çizgiler, kırışıklıklar ve derin oluklar görünmeye başlar.

*Yapılan bilimsel çalışmalara göre;

4 haftalık dahili kolajen peptit tüketiminin sonunda, ciltteki kolajen yıkımı azalmaya başlamış,
8 hafta sonunda ciltteki nem miktarı %28 oranında artış göstermiş ve
12 hafta sonunda kolajen yıkımında %31 oranında azalma gerçekleşmiştir.
*Asserin, J. et al., 2015, The effect of oral collagen peptide supplementation on skin moisture and the dermal collagen network: evidence from an ex vivo model and randomized, placebo-controlled clinical trials. Journal of Cosmetic Dermatology, 14:291-301. doi: 10.1111/jocd.12174

Kolajen Takviyesini Kimler Kullanabilir?

Vücuttaki kolajen üretimi 20’li yaşlarda maksimum seviyeye ulaşır ve ilerleyen yaşlarda azalmaya başlar. Bu yaşlardan sonra kolajen ihtiyacı doğan kişiler bir sağlık profesyonelinin önerisi dahilinde kolajen içeren takviye edici gıdaları kullanabilirler. Hamilelerin, emziren annelerin veya özel sağlık sorunu olan kişilerin, mutlaka bir sağlık uzmanının gözetiminde kullanmaları gerekmektedir.

Kolajen Kilo Aldırır mı?

Tek başına, kolajen içerikli takviye edici gıdalar, kilo aldırmaz veya kilo verdirmez. Kilo kontrolüne ihtiyacı olan kişilerin öncelikle bir diyetisyen veya sağlık uzmanına danışmaları önerilir.

Kolajenin Molekül Ağırlığı Nedir?

Vücut tarafından daha kolay emilebilmesi için hidrolize kolajen tercih edilmelidir. Kolajen peptitin moleküler ağırlığı 2000-5000 dalton arasında değişmektedir. Moleküler ağırlığı ne kadar düşükse, vücut tarafından emilimi o kadar kolay olacaktır.

Kolajen ve C Vitamini

Kolajen içerikli takviye edici gıdalar, aynı zamanda C vitamini takviyesiyle veya C vitamini içeren gıdalarla birlikte tüketilebilir.

* C Vitamini, cildin normal fonksiyonu için gerekli olan normal kolajen oluşumunu destekler.
* C Vitamini, kıkırdağın normal fonksiyonu için gerekli olan normal kolajen oluşumuna katkıda bulunur.
* C Vitamini, kan damarlarının normal fonksiyonu için gerekli olan normal kolajen oluşumuna katkıda bulunur.

Lütfen yorum yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.